Instytut Żywności i Żywienia alarmuje: polskie dzieci tyją w zastraszająco szybkim tempie. Powód do niepokoju jest spory, ponieważ przodujemy w statystykach.  A co się za tym wiąże? Ryzyko epidemii otyłości, w skutek której wzrośnie zachorowalność na takie choroby jak: cukrzyca, choroby krążenia, nowotwory oraz wiele innych dolegliwości.

Trzeba o tym ciągle głośno mówić. Nadwaga i otyłość są obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych, jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne (zespół policyklicznych jajników), zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech – wylicza prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Nieodpowiednia dieta i brak aktywności polskich dzieci doprowadziła do tego, że wiele z nich cierpi teraz na otyłość. Wynik naprawdę nie zadowala, ponad 22% uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych ma nadmierną masę ciała.

Dorosła część Polaków również nie ma powodów do dumy – Szacuje się, że już 64% mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała. W przypadku kobiet odsetek ten sięga już 49%.- dowiadujemy się w raporcie.

 

Najlepiej jest na Śląsku

Statystyki dla poszczególnych województw nie wyglądają zbyt dobrze. W najgorszej sytuacji  znajduje się województwo mazowieckie, tam poziom otyłości wynosi aż 32%. U nas na szczęście problem jest o połowę mniejszy(16,5%). Wiele miejscowości dba o to, by każdy mieszkaniec miał możliwość skorzystania z darmowych siłowni „pod chmurką”. Przykładowo w Żorach jest ich już jedenaście! Katowice natomiast dysponują trasą dla rolkarzy, niestety w przypadku ładnej pogody, jest ona zapełniona.Szczytem marzeń byłoby stworzenie takich tras znacznie więcej, bo chętnych na nie z pewnością jest wielu.

Żory: Nowe siłownie „pod chmurką” już dostępne


 

źródło: www.izz.waw.pl, fot. pixabay