Podczas długiego weekendu majowego Polacy nie odpoczywali od jazdy na rowerze. Od 1 do 3 maja w ramach sieci wypożyczalni rowerów miejskich dokonali ponad 55 tysięcy wynajmów, co jest dotychczasowym rekordem. W sumie, tylko w tym roku, liczba wynajmów przekroczyła już 600 tysięcy. W ostatnim tygodniu przed weekendem majowym wystartowały nowe bezobsługowe wypożyczalnie rowerowe we Wrocławiu i w Katowicach.

Rowerowa „majówka” i 600 000 wypożyczeń w całej Polsce

W tygodniu, poprzedzającym tradycyjną „majówkę”, boom na rowery miejskie ogarnął kolejne miasta. Najpierw we Wrocławiu otwarto drugą największą sieć wypożyczalni w Polsce, a kilka dni później jednoślady pojawiły się w stolicy Śląska, Katowicach. Znalazło to odbicie w natężeniu wypożyczeń, odnotowywanych przez operatora miejskich systemów, Nextbike Polska. W sobotę rower publiczny został wynajęty po raz 600-tysięczny w tym roku w ramach dziesięciu polskich sieci wypożyczalni. „Okrągły” wynajem miał miejsce w Warszawie. W sobotę przed godz. 15 użytkownik sięgnął po rower znajdujący się na stacji przy ul. Floriańskiej i po kwadransie zwrócił go na stacji przy ul. Ratuszowej.

600-tysięcy wynajmów obrazuje rosnące zainteresowanie tą formą komunikacji miejskiej. Dla porównania, w ubiegłym sezonie po długim weekendzie liczba wynajmów od chwili startu sezonów wynosiła 490 866. W tym roku jest to już 636 068, a więc dynamika wzrostu wynosi aż 29,5%! To nie koniec bardzo dobrych wyników, których autorami są rowerzyści miejscy w całej Polsce. Ostatni weekend był czasem rekordowego natężenia wypożyczeń. Na przestrzeni trzech dni, od 1 do 3 maja, po rowery sięgano 55 076 razy.

„City by bike” – rowerowe Katowice!

Od 1 maja za wdrożenie i obsługę katowickiego projektu wypożyczalni rowerowych „City by bike” odpowiedzialna jest firma Nextbike, zarządzająca w Polsce sieciami wypożyczalni w dziesięciu miastach, w których jest ponad 400 stacji i ponad 5 000 rowerów. Mieszkańcy Katowic w piątek po raz pierwszy wypróbowali działanie dwóch pierwszych stacji („Dworzec PKP/Galeria Katowicka” oraz „Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów”), w ramach których udostępniono trzydzieści rowerów. Pierwsze wypożyczenie odnotowano 1 maja po godz. 11.00.

– Rowery miejskie nie znają granic! Z dumą możemy to stwierdzić w momencie, w którym pierwsze stacje dotarły do aglomeracji śląskiej i to od razu do samej stolicy. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Katowic będą zadowoleni z takiego rozwiązania, ponieważ nie tylko zyskują dostęp do ekologicznego i taniego środka transportu miejskiego, ale za sprawą kompatybilności naszych systemów, po jednorazowej rejestracji w „City by bike”, mogą bez dodatkowych formalności korzystać z wypożyczalni w innych miastach w Polsce – od Białegostoku do Warszawy i na świecie – od Auckland do Pittsburgha – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

Wielu mieszkańców aglomeracji śląskiej miało już do czynienia z rowerami publicznymi, obsługiwanymi przez Nextbike. Jak podaje firma, do systemów w innych miastach zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy mieszkańców Śląska, w tym ponad tysiąc z Katowic. W ciągu pierwszego weekendu działania wypożyczalni rowerowych, do systemu „City by bike” zarejestrowało się ponad 260 osób, a każdy rower został już średnio 6 razy wypożyczony.

Nowy Wrocławski Rower Miejski

72 stacje i 720 rowerów – tyle liczy drugi największy w Polsce system rowerów publicznych, który w zeszłym we Wrocławiu podczas konferencji prasowej otworzyli Prezydent Miasta, Rafał Dutkiewicz oraz prezes operatora, Nextbike Polska, Tomasz Wojtkiewicz. Po trwającej pięć miesięcy przerwie sezonowej, w czasie której wybrano operatora systemu w latach 2015-2018, we wtorek rowery miejskie powróciły na ulice stolicy Dolnego Śląska. Podczas pierwszych dni po inauguracji, pogoda we Wrocławiu nie sprzyjała rowerzystom, jednak już w weekend majowy dokonano ponad 12 000 wypożyczeń.  

Wrocławski Rower Miejski był pierwszą w pełni profesjonalną siecią wypożyczalni w Polsce. Został uruchomiony przez Nextbike Polska w czerwcu 2011 roku – do końca ubiegłego roku z WRM skorzystało ponad 60 tys. osób, które dokonały łącznie prawie 600 tysięcy wypożyczeń.

– Nowy Wrocławski Rower Miejski to dla nasz szczególny powód do dumy. Właśnie tutaj po raz pierwszy w Polsce zaszczepiono ideę ekologicznego transportu miejskiego na każdą kieszeń. To sukces wrocławskich wypożyczalni przed czterema laty sprawił, że rowerami miejskimi zainteresowały się inne miasta – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Wrocław w zupełnie nowej odsłonie ilościowej – z 72 stacjami i 720 rowerami, i technologicznej – z nowoczesnym systemem zabezpieczeń, wraca na czoło peletonu miast, dysponujących publicznymi rowerami – dodaje.