Komenda Miejska Policji w Katowicach wspólnie z Komendą Miejską Straży Pożarnej w Katowicach i Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach zorganizowały konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Jest to kolejny element programu edukacyjno-profilaktycznego pn. „Bezpieczn@ przystań”. W zmaganiach mogą wziąć udział mieszkańcy Katowic, którzy są seniorami (ukończyli 65. rok życia). Do wygrania są czujniki tlenku węgla, parasole przeciwdeszczowe i torby ekologiczne z elementami odblaskowymi oraz naramienne opaski odblaskowe.

Jesienią i zimą czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Jak zatem, w tym szczególnym okresie powinniśmy zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Szybciej zapadający zmrok, jesienne mgły i szarugi powodują, że jesteśmy gorzej widoczni na drodze. Pamiętajmy więc o noszeniu elementów odblaskowych i starajmy ubierać się w jasne kolory. Kierujmy się reguła „Jestem widoczny – jestem bezpieczny na drodze”.

Sezon grzewczy jest także okresem w którym dochodzi do zwiększonej liczby zatruć tlenkiem węgla. Szczelne okna i niesprawna wentylacja to najkrótsza droga do zaczadzenia. Czad lubi też „przeciskać się” przez nieszczelności w kominach i piecach. Jest bezwonny, więc nie jesteśmy w stanie go wyczuć. Pierwsze objawy zatrucia to ból głowy, osłabienie, senność. Jedyny ratunek to natychmiastowe wyciągnięcie osoby z pomieszczenia i wezwanie lekarza. Jak uniknąć zagrożenia? Pamiętajmy, aby w łazienkach i pomieszczeniach była sprawnie działająca wentylacja. Warto także zamontować atestowane urządzenia wykrywające tlenek węgla. Nie są bardzo kosztowne, a mogą uratować życie. Czujniki tlenku węgla są do wygrania w konkursie „Bezpieczn@ przystań”.

Konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa organizowany jest przez Komendę Miejską Policji w Katowicach wspólnie z Komendą Miejską Straży Pożarnej w Katowicach i Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach. Ma on na celu zwrócenie uwagi na istotne obszary naszego bezpieczeństwa, upowszechnianie informacji na ten temat i kształtowanie bezpiecznych postaw.
Konkurs przeprowadzany jest podczas spotkań edukacyjno-profilaktycznych z seniorami organizowanych w ramach programu „Bezpieczn@ Przystań”, w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej KMP w Katowicach. Zwycięzcą konkursu może zostać osoba, która spełnia kryteria w zakresie wieku i miejsca zamieszkania oraz prawidłowo, udzieli odpowiedzi na zadawane pytanie w quizie wiedzy lub jako jedna z pierwszych osób odgadnie prawidłowe hasła krzyżówki profilaktycznej. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Do wygrania są czujniki tlenku węgla, parasole przeciwdeszczowe z elementem odblaskowym, torby ekologiczne z elementem odblaskowym oraz naramienne opaski odblaskowe.
Do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy wszystkich seniorów – w wieku 65+, mieszkańców Katowic. Konkurs przeprowadzany jest w postaci quizu wiedzy oraz krzyżówki z pytaniami dotyczącymi podstawowych zasad bezpiecznych zachowań. W trakcie konkursu należy wykazać się znajomością informacji dotyczących bezpiecznych zachowań, przekazywanych podczas spotkań profilaktycznych oraz publikowanych w postaci poradników: „Bezpieczn@ Przystań” i „O pożarach i innych zagrożeniach” na stronie internetowej katowickiej komendy.

Poniżej w załączeniu znajdują się pytania konkursowe, regulamin oraz poradniki.

Odpowiedzi należy wysłać drogą elektroniczną (mail: prewencja@katowice.ka.policja.gov.pl), a w tytule wiadomości wpisać: „Bezpieczn@ Przystań”. Nagrodzone zostaną 3 osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na pytania. W mailu należy także podać imię i nazwisko, wiek, numer telefonu oraz miejsce zamieszkania.

Odpowiedzi można wysłać także tradycyjną pocztą (na adres: Komenda Miejska Policji w Katowicach, 40-038 Katowice, ul. Lompy 19 z dopiskiem „ Konkurs Bezpieczn@ Przystań”. W takim przypadku również należy podać imię i nazwisko, wiek, numer telefonu i miejsce zamieszkania. Nagrody otrzymają 3 osoby, które najszybciej odpowiedzą prawidłowo na pytania (decyduje data stempla pocztowego).

Osoby, które jako pierwsze nadeślą odpowiedzi zostaną zaproszone do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, gdzie spotka się z nimi szef katowickiej jednostki i osobiście wręczy nagrody.